06/07/2017

Hem Çevreci, Hem Hayvan Dostu Proje


Mardin Vali/Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, kentte sokak hayvanları içinde çalışmalar yaptıklarına değinirken, bu bağlamda çevre ve hayvan dostu beslenme odakları çalışmalarını hayata geçirdiklerini kaydetti.

Mardin Büyükşehir Belediyesisokak hayvanları ve çevreyi ilgilendiren bir projeye imza attı. Projeyle 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkı’na ve Müze sokağına hayvan beslenme odakları yerleştirildi.  Vatandaşlar yeni sistemle plastik ve pet şişelerin geri dönüşümünü beslenme odağına atarak sağlayacak. Atılan pet ve plastik şişeler aynı anda sokak hayvanları için yiyecek olarak geri dönecek. Bu sayede hem çevreye verilen zarar önlenecek hem de sokak hayvanlarının beslenmeleri sağlanacak.

Örnek bir çalışma

Konu hakkında bilgi veren Mardin Vali/Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, çevreci ve hayvan sever bir projeye imza attıkları için mutlu olduklarını belirtti. “Çalışmanın birçok yönden faydasını göreceğiz” diyen Yaman,“İlimizde çevreci ve doğa dostu projeleri önemsiyoruz. Bu konuda ilgili birimlerimiz çalışmalarını devam etmektedir. Son olarak yaptığımız çalışma ise doğanın dengesinin korunmasına katkı sağlamanın yanı sıra sokak hayvanlarını da ilgilendirmektedir. İlimizde hem sokak hayvanlarına hem de gelecek nesillere daha güzel bir Mardin bırakmak için beslenme odakları kurduk. Sistem beslenme odağının içine yerleştirilen bir düzenekle çalışmaktadır. Bu düzenek plastik ve pet şişelerin beslenme odağına atılmasıyla birlikte aynı anda sokak hayvanlarına yiyecek vermektedir. Şu an iki bölgede başlayan proje zamanla diğer bölgelere de yayılacak” diye konuştu

Projeler devam edecek

Mardin’de gerek doğa dostu gerekse doğada yaşayan canlılara yönelik projelerin süreceğini ifade eden Yaman, “Her anlamda farklı projeler ile hemşehrilerimizde farkındalık yaratmaya devam edeceğiz. Bu tür çalışmalar insanlarımızın bilinçlenmesini sağlayacak bir çalışmalardır. Bundan sonra da örnek olacak ve fayda sağlayacak çalışmaları sürdüreceğiz” dedi.