30/10/2019

Cumhuriyet Bayramının 96. Kuruluş Yılı kutlandı


Vali/Büyükşehir Belediye Başkan V. Mustafa Yaman’nın katılımlarıyla, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramaının 96. Kuruluş Yılı dolasıyla kutlama programı düzenlendi.

Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen kutlama programına, Vali/Büyükşehir Belediye Başkan V. Mustafa Yaman, il protokolü, kurum müdürleri, öğretmenler, yarışmalarda dereceye giren sporcular, öğrenci ve vatandaşlar katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı konu alan şiirlerin okunmasıyla devam etti.

Vali/Büyükşehir Belediye Başkan V. Mustafa Yaman, kutlama programında yaptığı konuşmada, “Bugün tarihi şan ve şerefle dolu yüce ulusumuzun yedi düvele karşı göğsünü siper edip İstiklal Mücadelesini vererek kurduğu Türkiye Cumhuriyeti devletinin 96. Yıl dönümüdür kepimize kutlu olsun” dedi.

“Cumhuriyet, Türk Milletinin bağımsızlık ve hürriyetinin asla taviz vermeyeceğinin bir ifadesidir” diyen Yaman, Cumhuriyetin bugün her zamankinden daha kuvvetli ve her zamankinden daha emin adımlarla ilerlediğini vurguladı.

Türkiye Cumhuriyetinin her zaman iç ve dış düşmanlarının olduğunu ve var olmaya devam edeceğini belirten Yaman, “Dün olduğu gibi bugünde kendine karşı oynana her türlü oyunu, oyunun sahiplerinin suratlarına çarpacak olan bu millet, gelecek yıllara mührünü vurma azim ve kararlığındadır” diye belirtti.

Yaman, şöyle devam etti: “En son Barış Pınarı Harekatın ile bunu tüm dünyaya göstermekteyiz. Bir taraftan içerde birliğimizi güçlendirirken diğer taraftan tarihi misyonumuz olan mazlumlarının sesi ve sığınağı olmaya şimdiye kadar olduğu devam edecek ve dünyayı aydınlatacağız. Devlet ve millet olarak yarınlarımıza güvenle bakabildiğimiz bir ortamda başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal Mücadelemizin, terörle mücadelemizin, sınır ötesi operasyonlarımızın, Barış Pınarı Harekatımızın tüm kahramanlarımızı, eşsiz fedakarlıklarla, milletimizin gönlünde taht kuran ve ölümsüzleşen bütün şehitlerimizi rahmetle,  gazilerimizi şükranla anarken tüm milletimizin Cumhuriyet Bayramını kutluyorum”

Yaman, daha sonra, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için okullar arasında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere madalyalarını verdi. Program, öğrencilerin sergilediği yöresel oyunlar ile son buldu.