12/11/2020

Deriklilerin İçmesuyu İhtiyacını Karşılıyor


Mardin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon Genel İdaresi tarafından, Derik ilçesine yapılan, “Derik Merkez İçmesuyu Arıtma Tesisi” vatandaşı içilebilir temiz suya kavuşturuyor.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon Genel İdaresi (MARSU), Derik ilçesinin içme suyu ihtiyacını gideren Hanok su kaynağının özellikle kış mevsiminde yağışlar nedeniyle kirlenmesinin önüne geçmek için yapımına başladığı ve kısa bir sürede bitirerek ilçe halkının hizmetine aldığı Derik Merkez İçmesuyu Arıtma Tesisi, vatandaştan tam not aldı.

Yüzde 50 devlet hibesiyle yapımı 2019 yılında tamamlanan ve ilçenin 2048 yılına hitap eden, 8 mikser, 20 vana, 2 kompresör, 1 gaz klor odası ve arıtılan suyu analiz edildiği birim gibi son teknoloji ile donatılan arıtma tesisi, 7 gün 24 saat esasına göre çalışarak bir günde 800 metreküp suyu arıtarak, ilçeyi, temiz içilebilir suya kavuşturuyor.

Özellikle kış aylarında içme suyunun temin edildiği Hanok kaynağı yağmur suları nedeniyle içilemeyecek derecede kirliliği artmakta. Bu kirliliği gidermek için birçok aşama kullanılarak çökertme metoduyla içmesuyu arıtılmaktadır. Her daim içmesuyunu aynı kalitede vatandaşın hizmetine sunan Derik Merkez İçmesuyu Arıtma Tesisi, Dünya Sağlık Örgütü'nün belirlediği standartlara uygun şekilde içmesuyunu vatandaşın sofrasına sunuyor.