05/06/2017

Haşere ile Mücadelede Başarılı Çalışmalar Yapılıyor


Mardin Vali/Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte haşere ile mücadelede örnek bir çalışma yaptıklarını belirtti. Yaman, “Birimlerimiz vatandaşlarımızın rahat nefes alması adına fedakarca çalıştı” ifadesini kullandı.

 Mardin Büyükşehir Belediyesi koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında kent merkezi ve ilçelerinde toplam 892 mahallede 32 araç, 98 personel ve 92 ekipmanla  haşere ile mücadele çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda 450 bin hektar alanda vektörel mücadele gerçekleştiriliyor.  Birçok hastalığın bulaşmasına neden olan sinek, sivrisinek ve diğer haşerelere karşı etkin çalışma yürüten ekipler, 8 bin 302 noktada sivrisinek ve 2 bin 113 noktada karasinek larva mücadelesi sağladı.

Hemşehrilerimiz nefes alıyor

Konu hakkında bilgi veren Mardin Vali/Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, kent genelinde haşere ile mücadelede etkin bir çalışma yapıldığını aktardı. Yaman, “Ekiplerimiz vatandaşlarımızın rahat nefes alması gece gündüz demeden çalışmaktadır.  Özellikle Yaz aylarının gelişiyle personelimiz fedakarca ilaçlama çalışmaları yapmaktadır. Halk sağlığını tehdit eden dere yatakları, su birikintileri, fosseptikler, çöp konteynerleri, göl, gölet, kanal, bataklıklar, kuyular ve hurdalık alanlarda sivrisinek, karasinek gibi uçan ve yürüyen haşerelere karşı ilaçlama yapılmaktadır” dedi.

Şikayetleri dikkate alıyoruz

Personelin vardiyalı olarak çalışma yaptığına dikkat çeken Yaman, “Birimlerimiz gereç saat 00:00’a kadar hassasiyetle alanda bulunmaktadır. Ayrıca hemşehrilerimizin de şikayetlerine anında müdahale etmekteyiz. Çalışmalarımızda coğrafi yapıya bakarak da hareket etmekteyiz. İlaçlama çalışmalarımızda Ekolojik dengeyi korumaya da özen göstermekteyiz” diye konuştu.