09/07/2019

Kadın cinayeti ve çocuk istismarına ilişkin basın açıklaması düzenlendi


Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Figen Altındağ, Şahmeran Kadın Platformunun kentte son dönemde artarak devam eden kadın cinayetleri ve çocuk istismarına ilişkin düzenlenen basın açıklamasına katıldı.   

Eşbaşkan Altındağ’ın yanı sıra İlçe Belediye Eşbaşkanları, HDP Mardin İl Eşbaşkanı ve Mardin Şahmeran Kadın Platformu Üyesi Eylem Amak, Rosa Kadın Derneği ve barış annelerinin katıldığı basın açıklaması için kadınlar Karayolları Parkı’nda toplandı.

“Kaymakamlık izni yok” denilerek Karayolları Parkında yapılmasına izin verilmeyen basın açıklaması için KESK Mardin Şube Binası’na geçildi. Burada merdivende açıklamalarını yapan kadınlar üzerinde “Jin jiyane jiyane nekuje” (Kadın yaşamdır yaşamı öldürme) yazılı büyük bir pankart ve döviz taşıdı. 

Eşbaşkan Altındağ, burada yaptığı konuşmada, Mardin Büyükşehir Belediyesi olarak kadın cinayetleri ve çocuk istiması konusunda duyarlı olduklarını belirtti. Altındağ, “Burada kadınlar adına toplanmış bulunmaktayız. Kadına şiddete, tacize, tecavüze dur demek ve yaşanan olayların takipçisi olmak adına bütün kadınlarla birlikte toplanmış bulunuyoruz” dedi.

Açıklama alkış ve “Jin Jiyan Azadi”  sloganları eşliğinde sona erdi.