03/10/2019

Mardin’de 'Yaya Geçidi Nöbeti' uygulaması


Mardin’de  'Yaya Geçidi Nöbeti' uygulaması gerçekleştirildi. 

İçişleri Bakanlığı tarafından ‘Yaya Öncelikli Trafik Yılı’ kapsamında ülke genelinde olduğu gibi Mardin’de de "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla "Yaya Geçidi Nöbeti" uygulaması gerçekleştirildi.  Yaya güvenliğini sağlamak amacıyla yaya geçitlerinde araç sürücüleri ve vatandaşlara broşürler dağıtılırken düzenlenen etkinlikte sürücüler trafikte yaya önceliği noktasında uyarıldı.

 Trafikte yaya önceliğine dikkat çekmek amacıyla Vali Ozan Caddesi Valilik kavşağında gerçekleşen "Yaya Geçidi Nöbeti"  uygulamasına, Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Mustafa Yaman, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Halil Şen, İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, Artuklu Belediye Başkanı Abdulkadir Tutaşı, kurum amirleri ve 7’den 70’e onlarca vatandaş destek verdi.

Uygulamanın Mardin genelinde gerçekleştiğini belirten Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Mustafa Yaman, “Türkiye’de 81 ilde valilerimiz ve kaymakamlarımız başta olmak üzere vali yardımcılarımız, emniyet müdürlerimiz, jandarma komutanlarımız ve şehrin protokolü herkes bir yaya geçidinde İçişleri Bakanlığımızın uygulamış olduğu “Öncelik Yayanın” projesi kapsamında hem vatandaşlarla beraber oluyor hem de bir farkındalık oluşturmak amacıyla yayalara ve şoförlere bilgiler veriyorlar. Mardin’de aynı anda 10 ilçemizde ve merkez Artuklu ilçemizin 10 ayrı noktasında bu projenin uygulandığını vatandaşlarımıza ve sürücülerimize göstermek istedik. İl emniyet müdürümüz ve il jandarma komutanımız ile birlikte vatandaşlarımız ve sürücülerimizle beraberiz.  İnşallah Mardin bu projede en fazla farkındalık oluşturan illerden bir tanesi olacak. Hem yayalarımıza hem sürücülerimize kazasız yolculuklar diliyoruz” dedi.  

Öğrencilerinde ellerinde dövizlerle trafikte yaya önceliğine dikkat çektiği uygulamada sürücülere ve vatandaşlara 'yaya' güvenliği hakkında hazırlanan broşürleri dağıtan Vali/Büyükşehir Belediye Başkan V. Yaman,  sürücüleri bizzat bilgilendirerek trafikte dikkatli olunmasını istedi.