11/09/2020

Vali Demirtaş, Tarihi Yapıların Restorasyonu İçin Toplantı Gerçekleştirdi


Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Mahmut Demirtaş, Artuklu ilçesi Gül Mahallesinde bulunan tarihi Hüsamiye Medresesi olarak değerlendirilen yapının durumu hakkında ilgili kurum müdürleri ile toplantı gerçekleştirdi.

2019 yılı şubat ayında aşırı yağışlar sonucunda istinat duvarının çökmesi ile kuzey cephesi gün yüzüne çıkan Hüsamiye Medresesi için mahalle sakinleri yetkililerden yardım istemişti. 18 aylık geçen süre zarfında herhangi bir sonuca varılamamıştı.

Durumdan haberdar olan Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Mahmut Demirtaş, tarihi yapıların restorasyonu hassasiyetini göz önünde bulundurarak,  İlgili kurum müdürlerinin katılımıyla toplantı gerçekleştirdi.

Büyükşehir Belediyesi toplantı salonunda Vali Mahmut Demirtaş başkanlığında gerçekleşen toplantıya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Murat Süzen,  Artuklu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Vahap Özpolat, Diyarbakır Vakıflar Bölge Müdürü Metin Evsen, İl Milli Eğitim Müdürü Şehmus Sümer, Büyükşehir Belediyesi İmar Daire Başkan V. Hidayet Oğuz, İl Kültür Turizm Müdür V. Sebahattin Genç ve ilgili teknik birim personelleri katıldı.

Toplantıda, 7 bin yıllık tarihe sahip ilimizde birçok tarihi yapı bulunduğunu dile getiren Vali Mahmut Demirtaş, yılda milyonlarca turist ağırlayan bir şehrimiz var. Şehrimizde bulunan tarihi yapıların bakım, onarım ve restorasyonu bizim için büyük önem arz ediyor. Tarihi Hüsamiye Medresesi’ni de yerinde inceleyeceğiz Bu konuda elbirliği ile elimizden geleni yapıp bu tarihi yapıların geleceğe aktarılması konusunda uğraş vereceğiz diye konuştu.

Toplantının sonucunda Şanlıurfa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü ile görüşülüp yol haritasının belirleneceği kararlaştırıldı.